Umowa wzorcowa na reżyserię to dokument wypracowany wspólnie z zespołem prawniczym kancelarii DotLaw, w którym rekomendujemy rozwiązania prawne w relacji twórczyni_ca/instytucja, które zabezpieczają interesy obu stron. Umowa wzorcowa jest obecnie konsultowana ze Stowarzyszeniem Dyrektorów Teatrów.
Wystąpienie Michała Skrzywanka i Uli Kijak dotyczące umowy wzorcowej na Konferencji Teatr {od}{nowa}
Standard negocjacyjny do umowy wzorcowej o reżyserię to załącznik dla reżyserek_ów korzystających z umowy wzorcowej. Dokument ten zawiera wyjaśnienia i wskazówki dotyczących najistotniejszych klauzul umowy.
Narzędzie powstało we spółpracy z kancelarią prawniczą DotLaw.
Elementarz Dobrego Debiutu to dokument wypracowany przez Koło Młodych przy Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych. Powstał on z potrzeby transparentnego uregulowania warunków, w których początkujące reżyserki_rzy przystępują do pierwszych zawodowych realizacji w instytucjach. Zawiera rekomendacje dotyczące zasad zatrudniania debiutantek_ów.
Nagranie rozmowy dotyczącej Elementarza Dobrego Debiutu, zrealizowane w ramach serii Czynne Poniedziałki.
Omówienie Przewodnika Pisania Kontraktu: przedstawiciele zespołu aktorskiego Teatru Polskiego w Poznaniu (Kornelia Trawkowska i Konrad Cichoń) oraz przedstawicielkę GPRiRT (Gosia Wdowik)
Przewodnik pisania kontraktu został opracowany przez zespół artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu w porozumieniu z Gildią Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych i przy wsparciu pracowniczek_ków z Instytutu Provocare
Promesa realizacji dzieła to dokument wypracowany wspólnie z zespołem prawniczym kancelarii DotLaw, który pozwala formalnie podjąć zobowiązanie współpracy między reżyserką_em a instytucją, w sytuacji, kiedy podpisanie umowy nie jest jeszcze z jakichś przyczyn możliwe.
Standard negocjacyjny do promesy to załącznik dla reżyserek_ów korzystających z wzoru promesu. Dokument ten zawiera wyjaśnienia i wskazówki dotyczących najistotniejszych kwestii związanych z promesą.
Narzędzie powstało we spółpracy z kancelarią prawniczą DotLaw.
Broszura informacyjna, która powstała w pierwszych miesiącach kryzysu pandemicznego. Zawiera ona propozycje zmian, narzędzi, rozwiązań w relacjach reżyserek_ów z instytucjami/organizatorami instytucji/państwem.
“Wersja reżyserska” to podcast tworzony przez reżyserów i reżyserki dedykowany środowisku teatralnemu. Stanowi odpowiedź na środowiskową lukę w rozmowach o naszym fachu oraz jego funkcji społecznej. Potrzebę wzajemnego kontaktu twórców i twórczyń rozumiemy też jako wspólną przestrzeń wymiany artystycznej. W rozmowach wychodzimy poza kuluarowe oceny naszej pracy, chcemy wzbogacić język rozmawiania o sztuce szeroko rozumianego teatru, podzielić się trudnościami w pracy oraz sposobami na ich przezwyciężenie. Wierzymy, że dla słuchaczy i słuchaczek ten podcast poszerzy perspektywę postrzegania naszego zawodu oraz pomoże w budowaniu więzi środowiskowych na horyzontalnych warunkach. Podcast powstał we współpracy z Radiem Kapitał, jest tworzony non-profit przez członków i członkinie Gildii Reżyserów i Reżyserek Polskich: Michała Borczucha, Gosię Wdowik i Ewę Mikułę. Stanowi naturalne przedłużeniem idei Gildii o współpracy, wymianie i wzajemnym wsparciu. Dziękujemy TR Warszawa za stworzenie przestrzeni wymiany myśli na spotkaniu kuratorskim inicjującym nową formułę, który zainspirował nas do powstania podcastu „Wersja reżyserska”.
Pierwszy odcinek podcastu „Wersja reżyserka”, w którym twórczynie rozmawiają o swoich procesach artystycznych. Pamela Leończyk opowiada o spektaklach: „Tęsknica” (Teatr Powszechny, 2023) oraz „Lista uchybień”, stworzonego ze Stowarzyszeniem Pedagogów i Pedagożek Teatru. Ewa Mikuła natomiast mówi o spektaklu “Adulthood” (Divadlo Ludus, Bratysława 2023) oraz europejskim programie rezydencji “Future Laboratory”, w ramach którego skupia się na kwestiach integracji społecznej i mniejszości etnicznych podczas rezydencji w Rumunii, Luksemburgu, Francji.
Drugi odcinek podcastu „Wersja reżyserka”, w którym Anna Smolar opowiada o spektaklach: „Melodramat” (Teatr Powszechny, 2023) oraz „Koniec z Eddym (Teatr Studio, 2020). Gosia Wdowik natomiast mówi o spektaklu „Wstyd” (Nowy Teatr, 2021) oraz „Niepokój przychodzi o zmierzchu”(Wrocławski Teatr Pantomimy, 2023).
Radio Kapitał